פנייתך התקבלה
בהצלחה
הרשמה לניוזלטר
אני מסכים לתנאי התקנון
חייל בודד, תושב ארצות הברית, נמצא הבוקר (רביעי) בחדר בית מלון במרכז ירושלים כשהוא ללא רוח חיים
בעקבות נסיבות מותו, המשטרה הצבאית דרשה לבצע נתיחה במכון הפתולוגי על מנת לברר את נסיבות מותו, זאת כאשר מצד ההלכה מדובר בביזיון המת. 
מאת // אתר זק"א 02.08.2017

אביו של החייל, ששהה ממש במקרה בישראל, התנגד לנתיחה אך היות ובמשטרה הצבאית עמדו על כך בתוקף, פנה האבא למחלקה המשפטית של זק"א שלהם נסיון רב בתחום וביקש את עזרתם.

 

עורך הדין דרור שוסהיים יו"ר המחלקה המשפטית של זק"א נרתם לעניין מיידית. בשעות הצהרים נערך דיון בבית משפט השלום בירושלים, בפני כבוד השופטת ג'ויה סקפה-שפירא שניסתה להסביר לאב את עמדת מצ"ח.

 

ראש המכון לרפואה משפטית ד"ר חן קוגל, הועלה לשיחת ועידה יחד עם השופטת ועו"ד שוסהיים, שדווקא צידד בעמדת זק"א שלא לנתח את גופת החייל הבודד ולאפשר למשפחתו להטיסו לארה"ב ולקוברו שם, ללא נתיחה.

 

לאחר שיחות רבות ומאמצאים של עו"ד שוסהיים, כבוד השופטת ג'ויה סקפה-שפירא קיבלה את דעתו של עו"ד דרור שוסהיים ופסקה כי גופת החייל לא תנותח.

 

יצויין, כי מדובר במקרה חריג, בו בית משפט אזרחי דן בעניינו של חייל - שכלל אינו נמצא תחת אחריותו. בבית דין צבאי, בדרך כלל הכללים נוקשים יותר והשופטים נוטים לקבל את עמדת המשטרה הצבאית.

 

בתקופה האחרונה היו יותר ויותר מקרים בהם שופטים בבתי משפט שונים, לא איפשרו לנציגי ארגון זק"א שהתייצבו להליך התנגדות לצו חקירת סיבת המוות, להשמיע את דבריהם, ובכך נפגעה הזכות הבסיסית של משפחות המנוחים ושל ארגון זק"א להביע את עמדתם ולהציג נאמנה את עמדתם והשקפתם ביחס להתנגדותם לנתיחה.

 

יו"ר זק"א יהודה משי זהב פנה בנדון אל שר הבריאות הרב יעקב ליצמן, אשר בתוקף סמכותו הכיר בשבוע שעבר בארגון זק"א כ'גוף בעל עניין' אף אם אינו מבני המשפחה, ולאפשר לו להשמיע את דבריו בבית המשפט. "מתנדבי ארגון זק"א עושים ימים כלילות, מלאכת קודש בשמירה על כבוד המת. ארגון זק"א, הינו גוף מוכר רשמית וחוקית" כתב ליצמן להנהלת בתי המשפט והוסיף: "אבקש להנחות את השופטים לאפשר לגופים בעל עניין כדוגמת זק"א 'להשמיע את דבריו' במסגרת הזכות החוקית והחוקתית להשמיע ולהישמע בהליך זה למען כבוד המת ומשפחתו".