פנייתך התקבלה
בהצלחה
הרשמה לניוזלטר
אני מסכים לתנאי התקנון
48 שעות של פעילות שגרתית ובינלאומית של זק"א

פעוטה בת חודשיים אותרה ללא רוח חיים באומן ושוחררה לקבורה ללא נתיחה * עשרות מתנדבי זק"א בנו מחנות פליטים ביוהנסבורג עבור אלפים שנותרו ללא קורת גג * שלושה ילדים הועלו על טיסה לישראל ללא שהונפק להם מעולם דרכון * צעיר יהודי שנהרג בתאונה ברוסיה נקבר ללא חילול המת * תשעה יהודים נהרגו בהתרסקות מטוס מנהלים ברפובליקת קוסטה ריקה

מאת // אתר זק"א 03.01.2018

ימי שגרה ביחידה הבינלאומית של זק"א, אינם משמימים בכלל. הציבור רגיל לשמוע על פעילות הארגון רק עם התרחשות אסונות גדולים בישראל ועל פי הגלובוס. אך מסתבר כי ביאחב"ל לא עובר יום ללא פעילות חובקת עולם, לחיים ולמתים.

 

בשונה מפעילות ארגוני רפואה שונים, כל מקרה המטופל ביחידה הבינלאומית של ארגון זק"א, מצריך הפעלת גורמים שונים ברחבי העולם ונפרשת גם על פי שעות ארוכות. רק במהלך סוף השבוע האחרון, היחידה הבינלאומית של זק"א טיפלה תוך 48 שעות בחמישה מקרים, על פני ארבע יבשות שונות ברחבי הגלובוס, אירופה, אמריקה, אפריקה ואסיה.

 

בבוקר יום שישי האחרון, בני משפחת בורנשטיין מירושלים הוכו בשוק לאחר שבתם פייגי בת החודשיים לא התעוררה משנתה בעת ששהו בדירה הסמוכה לקברו של רבי נחמן מברסלב בעיר *אומן שבאוקראינה*, לשם הגיעו עקב שמחה משפחתית.

 

כוחות ההצלה הוזעקו, ביצעו פעולות החייאה בפעוטה אולם מאמצים אלו לא נשאו פרי ופייגי ע"ה הלכה לעולמה. עם היוודע פרטי האסון למשטרה המקומית, ביקשו לבצע נתיחה לאחר המוות על מנת לשלול מוות כתוצאה מאירוע פלילי. עד כה לא ברור ממה היא נפטרה ועל פי ההערכה מדובר בתסמין מוות בעריסה.

 

צוות זק"א אומן, בסיוע מטה אנשי ברסלב באומן, פעלו ללא לאות יחד עם שגריר ישראל באוקראינה מר אלי בלוצרקובסקי והמושל המקומי, על מנת להביא לשחרורה ללא נתיחה על מנת להביאה לקבר ישראל. בעקבות חגיגות השנה הלועזית המשרדים הממשלתיים היו סגורים ובאין ברירה נדחה שחרורה, אולם בפעילות אינטנסיבית של כלל הגורמים גופת הפעוטה שוחררה ביום ראשון. עם שחרורה, הוטסה יחד עם בני משפחתה לישראל והועברה מנתב"ג באמבולנס זק"א לקבורה בירושלים.

 

שעות ספורות לאחר האסון באומן, נהרג יהודי במדינה השכנה, *הפדרציה הרוסית*. שני בוגרי ישיבת חב"ד נפגעו בתאונת דרכים ברוסיה ביום שישי האחרון, שלום שפירא ז"ל נהרג וחברו שמעון בן אירינה (ניסנוב) נפצע באורח קשה ואושפז בבית החולים בעיר סוצ'י.

 

השניים, כבני 20 תלמידי האוניברסיטה היהודית במוסקבה, נסעו עם רכב בדרכם מהעיר רוסטוב לסוצ'י שברוסיה. כוחות הרפואה שהגיעו למקום קבעו את מותו של שלום ז"ל ופינו את חברו שמעון לבית החולים. מפקד זק"א ברוסיה הרב יהושע דייטש יחד עם רב העיר רוסטוב הרב חיים דנצינגר, פעלו בקרב אנשי הממשל וביום ראשון נערכה הלוויתו של שלום שפירא ז"ל ללא שבוצעה נתיחה שלאחר המוות.

 

במהלך סוף השבוע, ישראלי המתגורר *ברפובליקה הצרפתית* שם נישא ומגדל את ילדיו, פנה לארגון זק"א בבקשת עזרה להטיס את ילדיו לישראל - ללא דרכון. מסתבר, כי האב חולה במחלת הסרטן והודיעו לו כי התפנה תור לטיפול רפואי בישראל לו הוא זקוק בדחיפות. הוא ביקש לטוס יחד עם אשתו ושלושת ילדיו אך עם הזמנת כרטיסי הטיסה נזכר שאין לילדיו דרכונים כך שלא התאפשר להם לטוס.

 

לאחר שנציג היחידה הבינלאומית של זק"א נכנס לעובי הקורה, פנה לרובי שמש, ראש לשכת שר הפנים אריה דרעי, ולאחר הפעלת האנשים הנכונים הצליחו להנפיק אישור מיוחד וחד פעמי במסגרתו ילדיו של החולה עלו לטיסה מצרפת לישראל - ללא דרכון כלל - ומיד עם הנחיתה בישראל הונפק לילדים דרכון חדש והאב הספיק מאז לעבור את הטיפול הרפואי לו נדרש.

 

לאחר שבת שקטה, הגיעה פנייה למטה הבינלאומי של זק"א, הפעם מרפובליקת *דרום אפריקה*. בעקבות מזג אוויר סוער הכולל גשמים עזים ורוחות סוערות, אלפי בני אדם תושבי אזור יוהנסבורג רבתי עזבו את בתיהם לאחר שאלה הפכו להיות מסוכנים ונותרו ללא קורת גג. רשויות החירום בדרום אפריקה המכירים את ארגון זק"א מאסונות שהיו באזור וכן מתרגילים משותפים, פנו בבקשה עזרה.

 

בדרום אפריקה ישנם עשרות מתנדבי זק"א מקומיים שהוכשרו לעתות חירום ואלו נענו לבקשת הרשויות. 40 מתנדבים בפיקודו של דניאל פורמן מפקד היחידה של זק"א בדרום אפריקה ומפקד פיקוד העורף המקומי, קיבלו משימה ובנו מחנות פליטים עבור האלפים שנותרו ללא קורת גג.

 

בתחילה השבוע ביום ראשון, מטוס ובו תשעה נוסעים יהודים, נוסע נוסף ושני אנשי צוות התרסק זמן קצר לאחר ההמראה מנמל התעופה מאולתר בעיירה פונטה איסליטה לעבר עיר הבירה סן חוזה *בקוסטה ריקה* - כל הנוסעים שהיו על סיפון המטוס נהרגו ולא היו ניצולים. המטוס התרסק באזור מיוער בקוסטה ריקה שבדרום מרכז אמריקה, כך שמלאכת איסוף הממצאים מזירת האסון הייתה מורכבת וממושכת.

 

עם הגעת הידיעה למטה הבינלאומי של זק"א, מפקד היחידה מתי גולדשטיין פתח קבוצת whatsapp ייעודית אליה חיבר את כלל הגורמים הרלוונטיים, בהם ראשי חברה קדישא מקוסטה ריקה ושליח חב"ד המקומי הרב לוי וילהלם, מתנדב זק"א ממקסיקו שנמצא בקשרים הדוקים עם ראשי הממשל בקוסטה ריקה. כמו כן חוברו לקבוצה גם מתנדבי זק"א מניו יורק ומיאמי - אזור מגורים משפחות ההרוגים היהודים.

 

"לאחר חקירה הגענו למסקנה כי שני מטוסי נוסעים המריאו מפונטה איסליטה לעבר סן חוזה, אך זמן קצר לפני ההמראה חלק מהנוסעים החליפו ביניהם מקומות כך שעברו ממטוס למטוס" סיפר גולדשטיין מפקד זק"א בינ"ל. "רק אמש (ב') לאחר אינספור פעולות, קבלנו את רשימת הנוסעים שם עלה בבירור כי במטוס היו תשעה יהודים, חמישה ממשפחת שטיינברג תושבי ניו יורק וארבעה ממשפחת וייס מפלורידה".

 

על סיפון המטוס היו חמשת בני משפחת שטיינברג מניו יורק, האב ברוס והאם אירין, ושלושת ילדיהם מתיו, ויליאם וזכרי שטיינברג ז"ל. כך גם משפחת וייס מפרברי מיאמי פלורידה, האב לסלי והאם מיצ'ל ובתם חנה. עוד היו על הטיסה שני טייסים מקומיים ותייר. היות ואמצעי הזיהוי הינם מועטים בעקבות השריפה שגרמה למותם, לא תבוצע נתיחה שלאחר המוות בהרוגי ההתרסקות ואלה יזוהו על פי דגימת DNA. הלילה (רביעי) צפוי להיות הזיהוי הסופי ולאחר מכן הגופות ישוחררו לקבורה.

 

יהודה משי זהב, יו"ר זק"א. אמר "בימים של עשייה אנחנו עסוקים מאירוע לאירוע וכל המטרה שלנו היא לעבור את עשרות המכשולים בדרך ולהצליח לסייע לכל יהודי שזקוק לעזרה בעולם או לדאוג לנפטר להגיע קבר ישראל. רק כאשר אנחנו עוצרים לרגע ומסתכלים אחרונה אנחנו מבינים את גודל העוצמה שיש לנו כעם היהודי, ערבות הדדית למען הפרט והכלל. אשרי העם שככה לו"