פנייתך התקבלה
בהצלחה
הרשמה לניוזלטר
אני מסכים לתנאי התקנון
ניצול שואה שחולץ מקייב ע"י מתנדבי זק"א נפטר כשהוא מוקף במשפחתו בביה"ח במולדובה
אהרון סקמורובסקי, ניצול שואה כבן 88 חולץ עם אשתו מקייב ע"י מתנדבי זק"א והגיע למתחם זק"א בקישינב לפני כשבועיים. בהגיעו הבחין רופא במתחם שהוא סובל מאירוע לבבי חמור ופינה אותו לבי"ח מקומי. אהרון אושפז במצב קשה, ולאחר שבועיים בהם נלחמו הרופאים על חייו, בליל שבת האחרון הוא נפטר והלך לבית עולמו.
מאת // אתר זק"א 23.04.2022

נחמן דיקשטיין סגן מפקד זק"א אוקראינה שמנהל את מתחם זק"א בקישינב-מולדובה: "כואב הלב, עשינו מאמצים רבים בכדי לחלץ אותו מקייב תחת ההפגזות יחד עם אשתו. מיד כשהגיע למתחם זק"א רופא במקום איבחן אירוע לבבי חמור ושלח אותו לבית החולים. בשבועיים האחרונים הבאנו אליו רופאים מקומיים מומחים שטיפלו בו במסירות רבה, כשהוא מוקף בבני משפחתו. בערב ליל הסדר זכינו להטיס במטוס חילוץ רפואי את אשתו, ניצולת שואה אף היא שעלתה ארצה לבתה שמתגוררת בישראל, לצערינו בליל שבת קודש התדרדר מצבו וליבו נדם, הרופאים נלחמו על חייו אך נאלצו לקבוע את מותו, בימים הקרובים נסדר את כלל המסמכים והאישורים מול משרד החוץ ונביא את גופתו למנוחת עולמים בישראל״.

 

 

 

אבי חייט מתנדב זק״א במולדובה: "במתחם זק"א מטופלים עשרות פצועים, קשישים, ניצולי שואה ופעוטות שחילצנו מאוקראינה. אנו חווים כאן רגעים מרגשים מאוד, רק בערב החג האחרון, דקה לפני שקיעת החמה ביקשה מאיתנו טאטיאנה, ניצולת שואה בת 99 להדליק נרות לכבוד החג. זכינו לעמוד לידה ברגע המרגש, בכינו כשהיא בירכה את הברכות, בתוכן גם ברכת שהחיינו אחרי הרבה שנים שלא זכתה להדליק נרות לכבוד יום טוב.


במהלך החג הגיע למתחם זק״א ליאוניד, ניצול שואה מחרקוב בן 95. ליאוניד חולץ במבצע מורכב מאוד, שארך למעלה מ20 שעות בהן היה בדרכים. כשהגיע למתחם לא הצליח לאכול. לדבריו לא הכניס לפיו מזון רגיל מספר שבועות בהם נשאר לבדו בביתו כשהוא חולה ומרותק למיטה, נתון לחסדיהם של השכנים שנכנסו מדי פעם להביא לו קצת אוכל. מהרגע בו הגיע אנו יושבים בחדרו, מעניקים לו הרגשה של בית ונותנים לו סיוע רפואי. במהלך השבת החל לאכול ולשתף אותנו בסיפוריו המרגשים על ילדותו בשואה ועל הניסים הרבים שחווה במהלך חייו.״