פנייתך התקבלה
בהצלחה
הרשמה לניוזלטר
אני מסכים לתנאי התקנון
לראשונה: קורס זק"א הוכר ע"י ארגון החילוץ הבינלאומי של האו"ם

בסיום סבב פגישות של מפקדי 'היחידה הבינלאומית' של זק"א עם ראשי INSARAG (האינסרג) במטה הראשי של האו"ם בז'נבה קיבל היום תוכנית קורס ההכשרה של 'היחידה הבינלאומית' של זק"א הכרה רשמית ותו תקן המחמיר של האינסרג.

מאת // אתר זק"א 21.09.2016

בשנת 2005 הכיר האו"ם לראשונה בארגון זק"א כארגון סיוע בינלאומית הנותן מענה של איתור חילוץ והצלה במקרים של אסונות טבע בעולם. מאז ועד היום משלחות של מתנדבי זק"א מוקפצים לרחבי העולם בכל מקרה של אסון טבע או פיגוע, בין האירועים הבולטים היו הצונמי בתאילנד, רעידת האדמה בהאיטי, הצונאמי ביפן, רעידת האדמה בנפאל, פיגועי טרור בטורקיה, מומבאי הודו, ועוד אין ספור של אירועי אסון בעולם.

 

בשנתיים האחרונות מוביל ארגון זק"א בשיתוף רח"ל (רשת חירום לאומית) במשרד הבטחון, מאמץ לקבלת הכרה רשמית ותו תקן המחמיר של האו"ם בתוכנית קורס ההכשרה המקצועית של 'היחידה הבינלאומית' של זק"א, ובכך המתנדבים ב'יחידה הבינלאומית' של זק"א הפזורים ב-32 מדינות ברחבי העולם יוכלו לקחת חלק פעיל ומקצועי יותר במקרים של אסונות בעולם. את המהלך מוביל מר קובי וימיסברג ראש חטיבת שת"פ אסטרטגי וסיוע רח"ל במשרד הביטחון ונציג האינסרג בישראל ביחד עם מר מתי גולדשטיין מפקד יחב"ל זק"א. ואכן לאחר אין ספור פגישות ודיונים התקבל היום האישור המיוחל: הכרה בתוכנית קורס ההכשרה של 'היחידה הבינלאומית' של זק"א.

 

האינסרג הוא למעשה תו תקן קבוע ליכולות מובנות של צוות חילוץ בינלאומי. התקן כולל את מבנה צוות החילוץ, כמות האנשים, התפקידים, והציוד הנדרש, ובמסגרתו ישנם מבחנים תקופתיים אחת לחמש שנים. מבחינת זק"א ההכרה הינו תקדים, שכן זו לראשונה שהאינסרג מכיר בארגון וולונטרי שאיננו מדינה ומכיר רשמית בתוכנית ההכשרה שלו.

 

 

במסגרת האינסרג יש בסך הכל 80 מדינות בעולם עם יכולת כזו, כשרובם נמצאים באירופה ושניים מהם בארצות הברית.

 

מתי גולדשטיין מפקד 'היחידה הבינלאומית' של זק"א: "השייכות למועדון האינסרג מעלה את הביקוש לסיוע היחידה, ובזק"א רואים חשיבות רבה בלהיות חלק ממאמץ הצלה בינלאומי, גם מבחינה הסברתית וגם בשל העלאת כשירות היחידה".

 

יהודה משי זהב יו"ר זק"א, אמר: "המקצועיות של זק"א עולה מדרגה, עם הנסיון הרב שצברנו נהפכנו להיות מקצועיים ביותר עד כדי הכרה רשמית ועמידה בתו התקן המחמיר של האינסרג. 'היחידה הבינלאומית' של זק"א פרוסה בשלושים ושתים מדינות ברחבי העולם ויוכלו מעתה לתת מענה טוב יותר ומקצועי יותר במקרים של אסונות".