זק"א - איתור חילוץ והצלה (ע"ר) 580307379

זק"א איתור חילוץ והצלה (ע"ר) 580307379

'המחלקה המשפטית של זק"א' במאבק נגד ניתוחי מתים

יום עמוס במיוחד עבר היום על 'המחלקה המשפטית של זק"א' בפיקודו של מכל'ה גוטויין: המשטרה ביקשה לנתח צעיר שנפטר ב'סורוקה', צעירה שנפטרה בבית שמש, קשישה מנהריה, וגלמוד חרדי מעמנואל • איך זה נגמר?

'המחלקה המשפטית של זק"א', הפועלת לשמירה על כבוד המת, מצליחה מידי יום להיאבק על כבוד המת ולמנוע ניתוחי מתים, הנוגדים את ההלכה. אבל ביממה האחרונה מתמודדת 'המחלקה המשפטית של זק"א' עם מספר בלתי שגרתי של מקרים בהם רשויות החוק ביקשו לבצע ניתוחי מתים, וברובם הצליחו אנשי זק"א ברגע האחרון למנוע ביזוי המת.

• בשבת האחרונה נפטר צעיר שהיה מאושפז בבית החולים סורוקה בבאר שבע, במשך כשבוע ימים ולפתע קרסו מערכות גופו – והוא נפטר. המשטרה ביקשה מבית המשפט צו לנתיחה – וקיבלה.

הבוקר הוגשה עתירה לבג"ץ על-ידי עו"ד דרור שוסהיים יו"ר 'המחלקה המשפטית של זק"א', ולפני הדיון ביטלה פרקליטות המדינה את הבקשה לבצע נתיחה, והגופה שוחררה לקבורה.

• בבית שמש נפטרה הבוקר אישה צעירה. המשטרה הגישה בקשה לנתיחה בבית המשפט השלום בבית שמש. גם במקרה זה, בעקבות התנגדות 'המחלקה המשפטית של זק"א', המשטרה ויתרה עוד לפני הדיון על הנתיחה והגופה שוחררה לקבורה.

• בנהריה נפטרה קשישה בבית אבות, תוך חשד לרשלנות. בנה של המנוחה מתגורר בחו"ל ונאמר לו כי אם יתנגד לנתיחה, יתכן ואמו תובא לקבורה רק בעוד שבועיים. הבן, שאינו מבין בהליכי הקבורה, רק רצה לקבור את אמו מהר ככל האפשר. לכן הסכים שהמשטרה תתייצב בית המשפט, ללא נוכחותו, ותדרוש נתיחה.

המשטרה אכן קיבלה צו לנתיחה. 'המחלקה המשפטית של זק"א' פעלה מיד, והיום בצהריים הוצא צו עיכוב לנתיחה, עד בואו של הבן מחו"ל. מחר יתקיים דיון חוזר.

• בעמנואל נמצא אמש גלמוד חרדי ללא רוח חיים, בדירה בה התגלו סימני דם. המשטרה ביצעה בצהרים מחטף והגישה בקשה לביצוע נתיחה לבית המשפט, ואכן בית המשפט אישר את ביצוע הנתיחה. וזאת למרות שהם הבטיחו כי יתאמו את הפניה מול זק"א. אישור הנתיחה נודעה למכל'ה גוטויין מנהל 'המחלקה המשפטית של זק"א', והוא הגיע אחר הצהריים לבית המשפט בפתח-תקווה, והגיש בקשה לעיכוב ביצוע.

'המחלקה המשפטית של זק"א' מפעילה עשרות עורכי דין מתנדבים, המסייעים למשפחות בשעתם הקשה, בכל מקרה של פגיעה בכבוד המת, הן במקרים בהם נדרשת פעילות משפטית, כדי למנוע נתיחה פתולוגית של נפטר, והן בזירוז הלוויה על-ידי קיצור ההליכים הבירוקראטיים מול הגורמים הרשמיים.

המחלקה המשפטית מורכבת מעורכי דין המתמחים בנושאים אלו, אשר צברו נסיון רב בתחום. המחלקה מטפלת בכל מקרה של פגיעה בכבוד המת, ובמקרה הצורך תגיש בקשות ועתירות לבתי המשפט.

חדשות אחרונות

בעתירת המחלקה המשפטית של זק"א: בג"ץ ביטל את פסיקת בית משפט השלום באשקלון והורה על שחרור גופתה של הנרצחת לקבורה

18/06/2024

רוכב אופנוע נהרג בת.ד. בכביש 471 סמוך למחלף זרובבל בפתח תקוה

17/06/2024

הצדעה בינלאומית: מתנדבת זק"א מסרה את עדותה – ואנשי הממשל לא עצרו את הדמעות

11/06/2024