זק"א - איתור חילוץ והצלה (ע"ר) 580307379

זק"א איתור חילוץ והצלה (ע"ר) 580307379

26 שעות אחרי פטירתה שוחררה גופתה של התינוקת לקבורה

26 שעות לאחר שנפטרה בביתה, שוחררה לקבורה גופתה של התינוקת איילה רווח בת השנה וחצי, אחרי מאבק עז של "המחלקה המשפטית של ארגון זק"א"

האסון ברכסים התרחש לאחר שהילדה המתגוררת ברחוב האירוסים בעיר, נפלה על הארץ ונחבטה בראשה. הוריה קיבלו ממד"א הנחיה בטלפון כיצד לבצע בה החייאה, כשבמקביל יצאו אנשי מד"א אל בית המשפחה. אנשי מד"א שהגיעו אל הזירה בתוך דקות ספורות ניסו במשך זמן רב לבצע החייאה, אך למרבה הצער נאלץ רופא של מד"א לקבוע את מותה של הפעוטה.

מתנדבי זק"א שהגיעו לזירה ביקשו לשחרר את גופת הפעוטה לקבורה, אלא שקצין המשטרה הודיע כי הם מבקשים לבצע נתיחה, ולצורך כך פנתה המשטרה אל בית המשפט.

בבוקר התקיים דיון אצל השופטת אורית קנטור בבית משפט השלום בחיפה. המשטרה הגישה בקשה, אולם עו"ד ישראל שלומאי מהמחלקה המשפטית של ארגון זק"א, וקמב"צ זק"א צפון חזקי פרקש,שכנעו את השופטת כי אין מקום לעצם הבקשה – והגופה שוחררה לקבורה.

עו"ד שלומאי טען שישנו סעיף בחוק, כי כאשר יש יסוד סביר לחשד שמותו של אדם נגרם בעבירה, רשלנות או הזנחה ניתן לנתח. במקרה זה לא היה אף אחד מחשדות אלו. מדובר במשפחה מן המניין. מתרחשות נפילות ואין סימני אלימות ולכן אין עילה.

הורי הפעוטה שהגיעו למשרד הבריאות לקבל את רישיון הקבורה, נתקלו בהתנגדותו של הרופא המחוזי של משרד הבריאות פרופ' שמואל רישפון, שטען כי הוא דורש את נתיחת הגופה בשל חשש למחלה. וזאת למרות החלטת בית משפט על אי נתיחת הגופה.

במהלך כל היום נאבקו מתנדבי זק"א חזקי פרקש ומכל'ה גוטוויין מתנדבי 'המחלקה המשפטית' בהשגת המסמכים והאישורים נגד נתיחת הגופה. אף פעלו בעניין באמצעיים משפטיים מול עמדתו של הרופא המחוזי, כמו כן פעל והתערב בעניין השר לענייני דת הרב יצחק כהן. אלא שאז התבררו פרטים נוספים בנושא, שהביאו להתערבותו של יו"ר ועד רבני זק"א הרב יעקב רוז'ה שליט"א שביקש את הכרעת מרן הגר"ש וואזנר שליט"א, וזאת בשל עמדת משרד הבריאות שקיים חשש של פיקוח נפש.

נודע כי הסיבה שמשרד הבריאות דורשים את נתיחת הגופה היא בשל מקרים נוספים של תחלואה דומה בשלושת השבועות האחרונים, כשגם ילדה בת שנה וחודשיים נפטרה מסיבה שלא הובררה. במקרה ההוא הגיעה הפעוטה עם נזק מוח קיצוני שהתפתח, ולמרות מאמצי הרופאים להצילה היא נפטרה. כמו כן בבית חולים "שניידר" לרפואת ילדים, מאושפזים שני ילדים נוספים בטווח הגילאים הנ"ל, שסובלים אף הם מפגיעות נוירולוגיות שונות , כשאחד מהם לאחר דום לב.

בעקבות פסיקת מרן הגר"ש וואזנר שליט"א, בשעות הערב של יום ב', וזאת לאחר מו"מ ממושך עם ד"ר בועז לב מבית החולים רמב"ם בחיפה, הגיעו מתנדבי זק"א לסיכום עם אנשי משרד הבריאות: גופת הפעוטה, לא תנותח ואנשי בית החולים יבצעו צילומי הדמיה בלבד. בליווי צמוד של קמב"צ זק"א צפון חזקי פרקש ביצע בית החולים את צילומי ההדמיה, התקבל רישיון הקבורה, וגופת הפעוטה שוחררה לקבורה.

חדשות אחרונות

אחי גיבורי התהילה | הרב הצבאי הראשי העניק תעודת הוקרה למתנדבי זק"א

18/03/2024

גבר כבן 50 נרצח בפיגוע בצומת בית קמה

14/03/2024

שלושה נערים נהרגו בתאונה על ציר 60, בכניסה לגבעת אסף

13/03/2024