זק"א - איתור חילוץ והצלה (ע"ר) 580307379

זק"א איתור חילוץ והצלה (ע"ר) 580307379

חברת המשרפות דרשה 50% קנס על ביטול עסקת שריפת הגופה

משפחת פ. מחיפה רצתה לקיים את צוואתה של אם המשפחה שנפטרה השבוע בגיל 82 ולהביאה לקבורה בעיר בריאנס שברוסיה, סמוך לקברו של בעלה המנוח

בנה של המנוחה חיפש באינטרנט חברה המתעסקת בהעברת גופות מישראל לרוסיה, והגיע לחברת 'עלי שלכת'. בחברה אמרו לבן, שעלות הטסת הגופה לרוסיה היא עשרים אלף ₪. הבן אמר שאין ביכולתו להעמיד סכום כה גבוה, ואז הציעו לו בחברה אלטרנטיבה שתעלה רק 10,500 ₪, והיא שריפה הגופה והעברת אפרה של האם בצנצנת לרוסיה. בחברת 'עלי שלכת' הגדילו לעשות ואף אמרו לבן שאין שום בעיה מצד היהדות לשרוף גופה, ושכך גם נהגו בעבר. הבן הסכים להצעה ומיהר להעביר לחברה את המסמכים הנדרשים וייפוי כוח לשריפת הגופה.

כשחברו לעבודה של הבן העובד במס הכנסה בת"א, שמע על כך, הזדעזע כולו מהרעיון של שריפת הגופה ופנה עם הסיפור אל יו"ר ועד רבני זק"א הרב יעקב רוז'ה.

ארגון זק"א נכנס לפעולה, הרב שייע דייטש נציג זק"א במוסקבה איתר את המשפחה ברוסיה, ווידא שאמנם מדובר במשפחה יהודית, אבל בית העלמין שם קבור בעלה המנוח הוא בעיר 'בריאנס' הנמצאת במרחק חמש שעות נסיעה ממוסקבה ועלויות ההעברה והקבורה גבוהים. רבה של רוסיה הגאון הרב בערל לאזאר נתן הוראה לממן את כל עלות הוצאות הקבורה של המנוחה ברוסיה. יו"ר המחלקה המשפטית של ארגון זק"א בישראל בסיוע של חברה קדישא חיפה וחברת 'שייקה קריב' הצליחו להוריד למינימום את ההוצאות בארץ ולממן את הוצאות הטיפול בגופה, אישורים והטסת הגופה.

אולם כשהבן פנה לחברת 'עלי שלכת' שהוא רוצה לבטל את שריפת גופת אמו, ענו לו בחברה שעבור הביטול הוא יצטרך לשלם 50% מהעסקה, כמו כל עסקה שמתבטלת על ידי צד אחד. רק אחרי שהבן אמר לחברה שלפי החוק החדש שנכנס לתוקף לא מזמן, אפשר לבטל כל עסקה תוך 14 יום מאז שנחתם, הסכימה החברה לבטל את העסקה ללא עלות, וביום שני הוטסה הגופה לקבורה בעיר בריאנס שברוסיה סמוך לקברו של בעלה המנוח ובכך להינצל משריפה רח"ל.

חדשות אחרונות

אחי גיבורי התהילה | הרב הצבאי הראשי העניק תעודת הוקרה למתנדבי זק"א

18/03/2024

גבר כבן 50 נרצח בפיגוע בצומת בית קמה

14/03/2024

שלושה נערים נהרגו בתאונה על ציר 60, בכניסה לגבעת אסף

13/03/2024