זק"א - איתור חילוץ והצלה (ע"ר) 580307379

זק"א איתור חילוץ והצלה (ע"ר) 580307379

זק"א בשבוע של פעילות חובקת עולם

שבוע סוער עבר על "המחלקה המשפטית של ארגון זק"א" בפעילות חובקת עולם באלתורים, יוזמות ורעיונות מקוריים שנמשכה שבוע ימים, עד שהביאה לסיומם שלש מקרים שונים של "כבוד המת" במדינות: טורקמניסטן, גואטמלה ולונדון

1. גופה באריזת מטען בטורקמניסטן
במדינת טורקמניסטן השוכנת בחלק המרכזי של יבשת אסיה, וגובלת עם אפגניסטן בדרום מזרח, איראן בדרום, קזחסטן בצפון, אוזבקיסטן בצפון ובמזרחה. הלכה לעולמה בתאריך 6.2.08 אישה יהודייה בשם אנה אגיבייב ז"ל. בנה אלי אגיבייב המתגורר בנתניה, רצה להעלות את גופת אמו לקבורה בישראל. ולכך יש צורך באישורים שונים של הקונסוליה, משרד הבריאות ועוד. אך היות ובמדינת טורקמניסטן אין ייצוג קונסולארי למדינת ישראל. החליט הבן לעשות מעשה, ארז ושלח את גופת אמו באריזת מטען רגילה על ידי חברת התעופה הטורקית "טורקיש ארליין" שלה תחנה בטורקיה, ומשם בטיסת המשך לישראל. במקביל הוא הודיע לחברה קדישא בנתניה על משלוח הגופה.

בחברה קדישא הבינו מהר מאד שמדובר בסיפור לא פשוט, שללא האישורים הנדרשים, הגופה לא תשוחרר לקבורה, פנו הם למכל'ה גוטוויין רכז המחלקה המשפטית של ארגון זק"א, בבקשה עזרה. בינתיים המטען עם הגופה הגיע לטורקיה, והשלטונות הטורקיים לא הסכימו לשחרר את הגופה לטיסת המשך לישראל, מבלי שיהיו לה את כל האישורים הנדרשים, ולא רק זאת, אלא הם דרשו אף לפתוח בחקירה, איך ומי הוא ששלח את הגופה ללא האישורים. רק אחרי שיחות רבות בין יו"ר ארגון זק"א יהודה משי זהב עם קונסול ישראל בטורקיה גב' רונית קופייה שעשתה מעל ומעבר לשחרור הגופה, נמצאה הדרך לשחרור הגופה לטיסת המשך לישראל.

גם רשויות המכס בישראל, סירבו לשחרר את הגופה ללא האישורים הנדרשים, הם אף בקשו לשלוח את הגופה חזרה לטורקמניסטן. שוב אחרי פעילות של יו"ר ארגון זק"א יהודה משי זהב, הסכימה קונסול ישראל בטורקיה לחתום ולאמת אישורים שונים, גם שהיא לא היתה חייבת בכך, וכך כעבור שבועיים מאז פטירתה, שוחררה הגופה והובאה לקבר ישראל.

2. גואטמלה: ראש המחוז עסוק במהומות מקומיות ואין לו זמן לחתום על שחרור גופת הישראלית
בעיירה "סוסולה" שבגואטמלה בדרום אמריקה נפטרה הישראלית ענת אלקיים לנדא ז"ל, שטיילה שם יחד עם בעלה ושני ילדיה, אחרי התקף אסטמה קשה.

השלטונות המקומיים הערימו קשיים רבים החל בדרישה לנתיחת הגופה ובהמשך במתן האישורים הנדרשים לשחרור הגופה לארץ. החל בטוענות שבמקום מתקיימות מהומות והפגנות וראש המחוז לא יכול להתפנות כעת לחתימה על המסמכים, ובכלל בגואטמלה עובדת שיטת "מניינא מניינא", דהיינו מה שאפשר לעשות מחר למה לעשותו היום.

בצר להם פנתה המשפחה בבקשת עזרה וסיוע מארגון זק"א. מערך גדול של קשרים הופעל בשכנוע הרשויות לשחרור גופת המנוחה, החל במעורבות של משרד החוץ בישראל, שליח חב"ד בגואטמלה הרב שלום פלמן, קונסול ישראל בגואטמלה, מר בוריס ברק ראש החברה קדישא בגואטמלה, הרב יעקב מאיר ראש ארגון "מתעסקים" בארה"ב, ועד להפעלת שגריר גואטמלה באו"מ יהודי בשם גרט רוזנטל. או אז הסכים ראש המחוז לחתום על האישורים ולשחרר את הגופה.

הגופה יצאה בטיסה מגואטמלה סיטי לאטלנטה שבארה"ב בדרכה לישראל, אך לפי חוקי הבטחון של חברת התעופה "דלתא" שאמורה היתה להטיס את הגופה לישראל, אי אפשר להטיס גופה, רק אחרי שהייה במקום של עשרים וארבע שעות, דהיינו עיכוב יממה נוספת בהטסת הגופה לקבורה בישראל. צער המשפחה היה כבד מאד בעיכובים המתמשכים בהבאת יקירתם לקבורה ולמנוחת עולמים.

שוב הופעל מערך הקשרים של ארגון זק"א, במעורבות של מתנדב זק"א יוסי לנדא ששהה בארה"ב והפעיל את קשריו הטובים משם. נתן מנהל חברת "קרגו" האחראית על הובלת המטענים מר עופר נגרני הוראה להטסה מיידת של הגופה לישראל ללא עיכובים. וביום חמישי בשעה חמש בערב נחתה גופת המנוחה לקבורה בארץ, אחרי התייסרות של שבוע ימים.

3. לונדון: חיסול רוסי או מוות טבעי?
היהודי המיליארדר ואיש האופוזיציה הגיאורגי בדרי פטרקצישווילי נמצא ביום רביעי לפני כשבועיים מת בביתו בלונדון. משטרת בריטניה הודיעה שפטרקצישווילי מת כנראה מהתקף לב, אך תיארה את מותו כ"חשוד" והודיע כי תפתח בחקירה ובקשה לנתח את גופתו.

פטרקצישווילי, בן 52, איש עסקים שהונו מוערך בשישה מיליארד דולר, הוזכר בעבר כרוכש פוטנציאלי של עיתון "מעריב". בסוף השנה שעברה, עמד במרכזו של המאבק הפוליטי שהתרחש בגיאורגיה. פטרקצישווילי היה מהתומכים והמממנים הראשיים של תנועת המחאה הקולנית נגד הנשיא מיכאיל סאאקשווילי שהובילה בסופו של דבר להכרזה על מצב חירום במדינה ולהקדמת הבחירות לנשיאות בשנה וחצי, לינואר האחרון.

לפני כחודש, טען פטרקצישווילי כי יש לו הוכחות שסאאקשווילי מתכנן להתנקש בחייו במהלך שהותו בבריטניה או בישראל – בה החזיק בית ונהג לבקר מדי פעם. במהלך גלותו מרצון בלונדון, התקרב פטרקצישווילי לאוליגרך הרוסי הגולה בוריס ברזובסקי, מתנגדו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. עתון ה"גרדיאן" הבריטי דיווח כי ברזובסקי אמר שפטרקצישווילי היה אדם בריא באופן כללי, אך ביום שלפני מותו התלונן שהוא לא מרגיש כשורה. על כל פנים, משטרת בריטניה מסרה שלא נמצאו סימנים לרדיואקטיביות בביתו של פטרקצישווילי. אך המשטרה בקשה לבדוק אם פטרקצישווילי הורעל. פינו את גופתו למכון הפתולוגי בלונדון כשהם אומרים לבני משפחתו שהבדיקה יכולה להימשך כעשרה שבועות.

לארגון זק"א הגיע בקשת סיוע מבני משפחתו בישראל ובגרוזיה, ב"מחלקה המשפטית של ארגון זק"א", לא היה שום מושג איך מתמודדים עם פרשה סבוכה זו, לנוכח העובדה שבנובמבר 2006 נרצח בלונדון מתנגד המשטר הרוסי אלכסנדר ליטוויננקו על ידי הרעלה באמצעות החומר הרדיואקטיבי פולוניום 210. עם זאת, רוסיה סירבה לבקשת בריטניה להסגיר את החשוד ברצח, איש העסקים אנדריי לוגובוי. לוגובוי, החשוד כאמור ברצח ליטוויננקו, היה ידיד ושותף לעסקים של פטרקצישווילי.

גם במקרה זה הפעילה "המחלקה המשפטית של ארגון זק"א" מערכת קשרים ענפה, בה היו מעורבים אנשי קשר מסביב לעולם: הרב יוסף קורניק ממרכז רבני אירופה, הרב ישראל יעקב ליכטנשטיין דיין באנגליה, הרב אלימלך רוזנבלט רבה של גרוזיה, הרב אריאל לוין רבה של קהילת גרוזיה בארץ, חכם אברהם אלשווילי רב קהילת גרוזיה ברוסיה. מר שבתאי צור שגריר ישראל בגרוזיה, הרב שלמה סיניצקי מלונדון, הרב שלמה אדלר ממנצ'סטר, הרב לוי קנלסקי מלונדון בעל קשרים עם הרבנות המשטרתית בלונדון. שעזרו וסייעו, הפעילו לחצים על הרשויות בלונדון לשכנעם לשחרר את הגופה לקבורה בהקדם האפשרי, בצער המתמשך למשפחה והפגיעה החמורה על פי האמונה היהודית בנפטר.

ואכן, ביום שישי הגיעה הבשורה המיוחלת שביום שני הקרוב תשוחרר הגופה לקבורה, הגופה תוטס לקבורה לגרוזיה למנוחת עולמים.

חדשות אחרונות

אות מצטיין מחוז דרום של משטרת ישראל הוענק לראש צוות זק"א אשקלון הרב מאיר בוסקילה

20/05/2024

גבר כבן 40 נהרג בתאונה חזיתית בכביש 25 סמוך למפעלי רותם

19/05/2024

רוכב אופנוע נהרג בכביש 444 סמוך לשוהם

17/05/2024